Välkommen
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Lindås Rasta Innebandyklubb
Fotboll

Simon om damlagets truppbygge!
2025-04-15 11:21

Damlagets truppbygge inför Allsvenskan!

När Simon Elgán tog över damlaget för ett år sedan fanns det ett tydligt mål, återtåget till Allsvenskan. Uppdraget var Simons första tränaruppdrag på seniornivå och med en tränarstab bestående av Emil Larsson, Reed Hearns och Rebecka Ljungkvist, uppfylldes målet med bravur. Det blev en serieseger med 18 poäng och endast en förlust på 22 matcher.

Nu gäller ett nya mål. Det unga allsvenska laget skall etablera sig i Allsvenskan och de unga spelarna skall ta ännu ett kliv i sin utveckling. Arbetet med nästa säsong startade i vintras och vi tog ett snack med Simon för att få en kommentar till den gångna säsongen och information om status på truppbygget inför kommande säsong.

Grattis till seriesegern och avancemang till allsvenskan!

- Stort tack!

Vilka nycklar vill du nämna som lade grunden till seriesegern?

- Tjejerna har lagt ner ett stort jobb hela säsongen, deras prioriteringar och inställning till det vi gjort har varit betydande för att vi i år skulle lyckas. Det har varit ett lag där alla verkligen köpt den rollen de har och enligt mig överträffat alla förväntningar. Vi har haft väldigt många spelare som varit bra och presterat på en hög nivå. Tjejernas öppenhet till att testa alla de saker vi velat prova tror jag också varit betydande för att vi lyckats. Vi har insett att vi behöver bli bättre för varje vecka som går, vi har tagit kliv på plan både som lag och som individer. Men jag tror att den stora förändringen som tagit tid är att arbetet med vår kultur och vad vi vill vara för lag, att vi tillsammans hittade en väg för vad vi vill stå för ser jag som en viktig sak inte bara för avancemanget men även för lagets framtid. 

- Därtill är jag oerhört tacksam för mina kollegors arbete o slit, de har hjälpt mig och tjejerna att nå nya höjder. Emil, Reed och ”Becka” har gjort att vi tagit stora kliv i de områden de jobbat med. 

Klubben har efter juluppehållet lyft upp tre lovande spelare från akademin till damlaget, Tindra Stigevall, Maja Beus och Leia Börjesson. Vad har Du att berätta om dem?

- Maja Beus kom till akademin i höstas och överträffade snabbt våra förväntningar. Hon tog nästan direkt en plats i damlaget genom sin oräddhet och oerhörda fysik. Snabb, stark, uthållig, explosiv men framförallt seriös i sitt idrottande. Hon har gått från klarhet till klarhet och det är väldigt roligt att hon fortsätter sin satsning i Lindås. 

 - Tindra är en väldigt smart spelare, bolltrygg och bra i sitt beslutsfattande med boll. Stark på bollen och gör sina medspelare bättre. Hon har varit en otroligt vass styrspelare och utmärker sig med sitt fysiska spel och oräddhet på plan. Kul att hon fick ihop jobbsituationen och kunde fortsätta spela! 

- Leia är en ung tjej som är en viktig del för Lindås F16 lag. Hon är duktig på att utmana och ta sig förbi sin spelare, och ser ofta den avgörande passningen. Hon är en intensiv spelare att möta. Hon har tagit kliv av de matcher hon varit med under våren och med hårt arbete kommer hon kunna nå långt! 

Hur ser nuvarande trupp ut inför kommande säsong?

- Det ser tryggt ut, stora delar av truppen från i år fortsätter och har skrivit på kontrakt. Vi har 4 spelare, Lisa, Hansson, Ellen och Gyså som inte kommer till spel nästa säsong, vi är oerhört tacksamma att de i år hjälpte oss tillbaka till Allsvenskan. Utöver dessa så har resterande meddelat att de kommer till spel kommande säsong vilket känns bra. 

Vilka förstärkningar ser Du som viktigast inför Allsvenskan?

- En av de största fördelarna vi kan ha, är att alla våra unga tjejer blir ett år äldre och kommer bli ännu bättre. Och vi har faktiskt förmånen att väldigt många från förra årets trupp fortsätter och att kunna fortsätta på samma resa underlättar mycket. Flertalet av dessa tjejer har dessutom spelat många år ihop i akademin så det är en tight grupp. 

 - Därtill tror jag att det för oss är viktigt att fylla de enorma tomrummen som ett gäng Lindåslegendarer lämnar efter sig. Och det kommer inte gå att ersätta dem utan vi kommer få göra det på andra sätt. För oss kommer karaktärerna vara viktigast, vi vill vara ett lag som tränar hårt och kör. Vi vill ha spelare som drar laget i rätt riktning och fortsätter den kursen vi satt.

Vad kan vi förvänta oss av Lindås Waves damer nästa säsong i Allsvenskan?

- Vi har i år försökt vara ett lag som vill ha mycket boll och som är intensiva utan boll och det ska vi fortsätta med. Vi ska vara hungriga, träna otroligt hårt och vara ödmjuka för rollen som nykomling men vi ska göra det med besked! 

- Vi vill spela med fart och aggressivitet, vi kommer vara ett lag som gör allt för att vinna, sliter för varandra och aldrig ger upp. 

 Lindås Waves önskar Simon och laget lycka till. Receptet är tydligt, hårt jobb och stark sammanhållning skall ge resultat och trivsel. Och angående truppnyheter, så kommer det snart mer…


Nyhetsarkiv
SUMMER CAMP 2025!2025-04-15 10:47
Kitchenwiz - ny partner!2025-04-02 12:57
Tack alla Partners!2025-02-26 10:31
Missa inte publikfesten!2025-02-21 09:12
Information!2024-12-19 10:27
VM-FEST I LINDÅS IDAG!!2024-12-15 20:54
Lindås Julmarknad2024-11-27 09:30
Lindås julmarknad!2024-10-24 11:33
Framgångar i Gothia Cup2024-01-07 16:49
Gameday!2023-10-14 07:49
Gameday!2023-09-30 10:16
ANMÄLAN!2023-08-10 10:50
 
KLUBBINFORMATION