Imorgon, lördag spelar Lindås damlag bortamatch mot Höllviken kl. 15.00. Efter sju raka segrar frågade vi tränare Simon Elgan hur det påverkar laget samt om hans tankar inför morgondagens match mot Höllviken.
Ni har vunnit sju raka seriematcher. Hur påverkar det er som lag?
- Egentligen inte supermycket, såklart att vi kan spela lite mer med axlarna nere. Men detta är en högpresterande grupp och vi lägger egentligen inte något större fokus på resultaten. Vi behöver ta kliv både som lag o individer för varje vecka som går. Endast då kommer vi lyckas nå våra mål i år.
Ni möter Höllviken på lördag. Hur ser du på den matchen?
- Det kommer krävas mycket av oss för att vinna. Vi vill ta ytterligare kliv i det uppställda spelet med boll, därtill kommer det krävas mycket av oss i vårt presspel.
Vad vet du om Höllviken och vad vill du se från ert lag?
- Ett lag som gör det bra i defensiven och som har varit vassa i omställningsspelet. Vi behöver lägga fokus på oss själva, vara redo att springa o svettas för varandra. Därtill hoppas jag att vi systematiskt tar kliv i spelet med boll och klarar straffa dem på det.
Matchen kan följas på innebandy-tv på följande länk:
https://www.innebandy.tv/livestream?id=s-damer-div-1-hollvikens-ibf-lindas-ibk-rlm7sp?
Vi önskar damlaget lycka till mot Höllviken!